Рьокан: більше ніж просто місце для ночівлі

Вер 16, 2018 | 2 коментарі

Якщо ви плануєте подорож до Японії і хочете отримати автентичний японський досвід, проживання у традиційному японському готелі — рьокані — це та можливість, яку не варто пропустити.
Кажу про це з власного досвіду!
Тавараяма-онсен, префектура Ямаґучі. https://visit-nagato.com/
Рьока́н (旅館) дуже відрізняється від звичних нам готелів.
Основними його особливостями є номери у японському стилі з татамі-підлогою, футоном замість ліжка, публічна купальня з водою з гарячих джерел і можливість покуштувати місцевої традиційної їжі.

Варто зазначити, що є різні види рьоканів, залежно від розміру, ціни і стилю. Деякі зовні не відрізнятимуться від звичайного багатоповерхового готелю і матимуть сотні номерів. Є і невеликі затишні рьокани лише на кілька номерів.
Але загалом рьокани славляться своїм відмінним сервісом і атмосферою: всі працівники зазвичай одягнені у японське традиційне вбрання.

В середньому ціна проживання у рьокані від 15000 до 25000 єн (150-250$) за особу за ніч. Звичайно, таке помешкання не на кожен день вашої мандрівки, це радше особливий досвід у вашій подорожі. Зазвичай у ціну входить вечеря і сніданок, або щось одне з двох. Хоча є рьокани, які мають варіант проживання без харчування (японською 素泊まり судомарі).

Ця стаття покликана ознайомити вас з проживанням у рьокані, щоб ви змогли без зайвих стресів та переживань повністю насолодитися цим досвідом.

Далі мова йтиме про: номери у рьокані, юката і як її вдягати, про купальні та як себе у них поводити, про харчування, бронювання рьокану та чек-ін.

三河屋旅館 (神奈川県/小涌谷温泉) Зображення з сайту: https://onsen.jal.co.jp/
НОМЕР У РЬОКАНІ

Кімната може вас вразити своєю мінімалістичністю.
Спершу там може не бути нічого окрім низького стола дзатаку (座卓) та крісел дзаісу (座椅子) навколо нього.
Ліжка чи інших високих меблів ви там не знайдете. Ціла підлога, встелена татамі, ваша! Як на мене, це дуже ефективне використання простору ^^

Футон (布団 — тонкий матрас) знаходиться у шафі у стіні, і вам його розстелять після вечері (так, самому це не потрібно робити!)
Зазвичай у кімнаті ви також знайдете телевізор, маленький холодильник і сейф, а на столі — солодощі і все необхідне, щоб приготувати собі чай.

Увага! Не завжди вбиральня є у номері. А ванна/душ — це взагалі рідкість.

ЮКАТА 

У номері ви також знайдете юката (浴衣) — легке бавовняне кімоно, а у холодніші періоди — також хаорі (羽織 —накидка з цупкішої тканини).
Юката можна носити весь час протягом вашого проживання у рьокані: у ній можна піти у купальню, на вечерю, у ній можна спати. А якщо це місцина з гарячими джерелами — у ній можна гуляти і по вулиці.
У деяких рьоканах спеціально для цього також надають ґета (下駄) — дерев’яні в’єтнамки (і спеціальні для цього шкарпетки).

Увага! Юкату (і рушники) додому забирати не можна.

Як одягати юката:

Вдягають юката на нижню білизну.
Одягається вона так як халат, але ліва сторона йде поверх нижньої (у Японії праву сторону заправляють наверх для мерців). Пояс замотується спереду назад і знову наперед.

До речі, рукави служать кишеньками і у них можна щось носити 🙂

Проїхати відстань 130 км можна за ~40$ поїздом на Хоккайдо
Зазвичай ви знайдете пояс обі складений п‘ятикутником
ОНСЕН • КУПАЛЬНЯ

Купальня (або купальні) є публічною і поділена за статями (знаходиться вона у приміщенні).
У багатьох рьоканах також є ротенбуро (露天風呂) — купальня на відкритому повітрі (зазвичай вона не є окремою купальнею, а продовженням тієї у приміщенні). 

Деякі ванни бувають змішаними (для обох статей) — називають їх конйоку (混浴), хоча їх кількість дуже зменшилася останнім часом через малу кількість користувачів (думаю, ви розумієте, якої статі :D)
Деякі рьокани також мають приватні купальні для пар і сімей — кашікірі-буро (貸切風呂); вони менші і потребують окремого бронювання.

Гості рьоканів зазвичай купаються до вечері, після вечері та вранці до сніданку. Тобто більше одного разу!

Увага! Купальня відкрита у встановлені години, тож при чек-іні уточніть години роботи.
            Також, жіноча і чоловіча частина можуть мінятися місцями, тому акуратно 🙂

Словом онсен позначають японські гарячі джерела, а також купальні з водою з гарячих джерел.

 

Вода з різних гарячих джерел має різний склад, і віповідно, може мати незвичайний колір :Р
福一 (群馬県/伊香保温泉) Зображення з сайту: https://onsen.jal.co.jp/
鴨川グランドホテル (千葉県/鴨川温泉) Зображення з сайту: https://onsen.jal.co.jp/ 
ЯК ПОВОДИТИ СЕБЕ У КУПАЛЬНІ

1. Принесіть з собою два рушники з номера (якщо у номері немає маленького, тоді можливо він буде доступний у самій купальні).

2. Перейшовши за шторку у частину купальні для вашої статі, ви потратипе у переодягальню. Тут потрібно повністю роздягнутися і залишити речі у кошику або локері (цінні речі можна залишити у сейфі заздалегідь; я також залишаю окуляри, бо з них не буде користі у ванні). Разом з речима залишіть і великий рушник, а меленький беріть з собою.  

Увага! Далі заходити у купальнику чи нижній білизні не можна. Лише у чому мати народила 😛

3. Далі потрібно зайти у те запотіле приміщення і прийняти душ. Перед душем буде кріселко з мидницею на ньому. Також має бути шампунь і мило. Ретельно помийтеся (не так, як перед басейном) сидячи (щоб вода не бризкала на інших), використовуючи маленький рушник як губку.
Після того, ви можете залазити у саму ванну.

До речі, у ванні не можна плавати чи мочити голову (якщо у вас довге волосся, можна принести резинку до волосся і зібрати його у пучок). Маленький рушник також намочувати у ванні не можна; зазвичай японці кладуть його собі на голову, що раджу робити і вам 🙂

4. Після ванни сполосніться водою під душем та протріться рушником перед поверненням до роздягалки, щоб не намочити підлогу.

Думаю, зайвим є казати, що у купальні, в тому числі і в переодягалці, краще не користуватися телефонами або фотоапаратами / камерами 😛

Вхід для жінок зазвичай за червоною шторкою з ієрогліфом
для чоловіків 
 за синьою (рідше зеленою) з ієрогліфом
Переодягальня (японською кіґаешіцу 着替え室)
Душ приймають сидячи на стільці
ХАРЧУВАННЯ

Їжа у рьокані буде такою ж особливою, як і весь ваш досвід у рьокані, оскільки там подають набір з більше десятка страв з великою кількістю інґредієнтів, які притаманні саме тій місцевості і тому сезону (порі року). Крім того, прийом їжі у рьокані покликаний принести вам естетичну насолоду.

У будь-якому випадку, буде дуже багато маленьких тарілочок! Інколи там навіть може бути щось сире, що буде готуватися під час самого прийому їжі. Зазвичай у таких випадках на столі буде посудина з вугіллям або іншим горючим, але турбуватися не варто, про вас подбають 🙂

Взагалі їжу можуть подавати у двох місцях: безпосередньо вам у номер або у великій залі для всіх разом.
Якщо їжу принесуть вам безпосередньо у номер, тоді все вже буде приготоване і їстівне.
Якщо ви їстимете у великій залі разом з усіма — тоді можете глянути, як роблять інші гості рьокану.

Як ви вже може зрозуміли, меню немає і рьокан сам вирішує, що вам подати. Тому, якщо у вас є якісь обмеження у їжі — про це треба повідомити заздалегідь (ідеально — під час бронювання).
Крім того, при чек-ін треба уточнити, коли буде вечеря/сніданок, і де саме це відбуватиметься. 

Увага! У харчування алкоголь не включено, але його можна замовити за додаткову плату.

ДЕ ЗАБРОНЮВАТИ

Важливо: рьокани зазвичай не приймають одиноких мандрівників! У кімнаті може проживати від двох до чотирьох осіб.

При бронюванні рьокану зверніть увагу на локацію — це не менш важливо, ніж сам рьокан! Якщо це містечко з гарячими джерелами, спробуйте пошукати інформацію про нього. Атмосфера навколо є дуже важливою для класного досвіду! Деякі рьокани занепадають і можуть бути радше моторошним місцем без жвавості людей.

Бронювати рьокани варто заздалегідь, бо приготування їжі потребує часу. Також не забудьте повідомити про свої обмеження у їжі при бронюванні.

Бронювати рьокани можна на таких сайтах:
japanican.com (англ.)
booking.com (у боковій панелі обрати “рьокан”)
travel.rakuten.com (англ., у боковій панелі обрати “Ryokan”)
jalan.net (англ., у боковій панелі обрати “Ryokan”)

Ціна у рьоканах нараховується за ніч за людину. 

ПОСЕЛЕННЯ

Поселення зазвичай починається з 15:00-16:00, а вечеря в районі 18:00-19:00, тому розраховуйте свій час так, щоб встигнути на вечерю, а в ідеалі — ще й розслабитися та відпочити у купальні до вечері.

Ввійшовши у рьокан, ви потрапите у ґенкан (玄関), де буде нижчий рівень підлоги зі сходинкою на вищий. На цьому нижчому рівні треба роззутися, і вдягнути тапочки, які будуть на вищому рівні, або які вам подадуть.

Під час чек-іну уточніть час, коли можна скористатися купальнею, де знаходиться купальня, коли і де проходитиме вечеря.

Коли зайдете у кімнату, не забудьте роззутися (також може бути два рівні підлоги — взуття треба залишити на нижньому). Ходити по татамі у тапочках не можна.

鬼怒川グランドホテル 夢の季 (栃木県/鬼怒川温泉) Зображення з сайту: https://onsen.jal.co.jp/
 

Тепер ви інформаційно готові до дуже японського досвіду — зупинитися у рьокані. 

Буду щаслива почути про ваш досвід! Залишайте свої враження та історії у коментарях!

2 коментарі

 1. Marta

  ありがとう! чудова та надзвичайно інформативна стаття. Обов’язково повернуся ще в Японію, щоб спробувати цей досвід ???

  Відповісти
  • admin

   Дякую! ^^ З великим задоволенням послухала б твої враження! 🙂

   Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.