Обрати сторінку

Хікікоморі — проблема японського суспільства

0 коментарів

Це гостьова стаття від Соломії Турко — викладача японської мови (а заодно і моєї учениці), а також талановитої художниці.

Якщо ви знайомі з аніме-культурою, ймовірно, вам доводилося чути слово хікікоморі.

Кілька років тому цей термін набув великої популярності в аніме-співтоваристві: в соціальних мережах стали з’являтися однойменні групи, а багато анімешників почали гордо називати себе хікікоморі, маючи на увазі свою інтровертність, замкнутість і сором’язливість.

Дані якості дійсно частково відображають зміст цього слова, але не поспішайте заявляти своєму другові-японцю, що ви — хікікоморі!

Чому ж не варто цього робити? Розберемося в істинному значенні терміна в даній статті.

Хікікоморі і нііто — хто це?

Термін хікікоморі походить від японського дієслова 引きこもる хікікомору — «сидіти під замком», «не виходити з дому». Саме поняття прийшло в японську мову з американських реалій, де соціальна ізоляція діагностується фахівцями як психічне відхилення. Під визначення хікікоморі потрапляють люди, які ізолюють себе від соціальних контактів і віддають перевагу усамітненню у власному будинку, а не «живому» спілкуванню.

Важливо відзначити, що хікікоморі  це не одна з рис характеру людини, а поняття, що визначає все її життя, і часто є викликане глибокими психологічними травмами або відхиленнями.

Згідно даних Міністерства охорони здоров’я, праці і добробуту Японії, хікікоморі можна вважати безробітну і не зайняту навчанням людину, яка в основному підтримує контакти тільки з батьками і не покидає власного помешкання протягом 6 місяців і більше.
Часом такі люди втрачають або, з тих чи інших причин, обривають контакти з суспільством; деякі виходять з дому лише вночі до магазину по сусідству, а хтось не залишає навіть своєї кімнати.

Якщо раніше вік хікікоморі варіювався в проміжку від 15 до 35 років, то сьогодні вища межа значно відсунулася — зросла кількість хікікоморі старше 40 і навіть 50 років.
Хікікоморі в основному не мають власного заробітку, знаходяться під батьківською опікою і найчастіше залишають спроби знайти своє місце в суспільстві, тому їх часто відносять до нііто — ще однієї соціальної групи і проблеми Японії.

Нііто () — термін, що походить від англійської абревіатури NEET (Not in Education, Employment or Training), і має на увазі безробітних людей, не зайнятих освітою або курсами підвищення кваліфікації та з певних причин відмовилися від ідеї знайти роботу.
Деякі нііто самостійно вибирають утримання як спосіб життя, а деякі вимушено відмовляються від спроб влитися в суспільство через важку хворобу і втрату роботи або психологічні травми в минулому — саме в цьому проявляється схожість нііто і хікікоморі.

Приклад того, як може виглядати кімната хікікоморі. Зображення із сайту 

Як стають хікікоморі?

Однією з основних причин перетворення у хікікоморі виділяють психологічні травми, життєві невдачі і великі провали на робочому місці, що викликають сильний стрес.

Розглянемо причини чому люди стають хікікоморі.

① Тиск і стрес від міжособистісних контактів

Мабуть, це одна з найпоширеніших причин появи хікікоморі, що стосується як підлітків, так і дорослих.

Причиною стресу для підлітків у більшості випадків стає іджіме (いじめ)  моральні та фізичні знущання однолітків. Іджіме — це проблема японського суспільства, для якої ще не знайшлося ефективного вирішення. На жаль, риси, які високо цікуються традиційним японським вихованням  терпіння, стриманість і самостійність  обертаються слабкістю для дитини, яка потрапила під руку кривдника.
Діти і підлітки, котрі піддаються іджіме, вкрай рідко звертаються за допомогою до дорослих, часто вважаючи таку дію ганебною. Іджіме загрожує глибокими моральними травмами і навіть може підштовхнути дитину до суїцидальних думок.

Для дорослої людини небезпеку становить домагання на робочому місці павахара (パワハラ або パワーハラスメント, від англ. Power harassment), тобто перевищення повноважень вищих за статусом працівників по відношенню до своїх підлеглих. Така поведінка може включати застосування фізичного насильства, словесні образи особистості і психологічний тиск, а також доручення об’єктивно нездійсненних завдань з погрозами покарання за невиконання.

② Проблеми з працевлаштуванням

В Японії існує досить сувора система влаштування на роботу. Студенти починають пошук роботи з гарантованим подальшим працевлаштуванням з початку 4-го року навчання: їм належить заповнити безліч форм та пройти виснажливі співбесіди.
Університети йдуть на поступки: в період пошуків роботи (就活 шю:кацу) лояльно ставляться до пропуску занять, а також всіляко допомагають студентам знайти свій шлях за допомогою спеціальних консультативних відділів.
Однак не всі справляються з суспільним тиском, умовляннями батьків і стресом  деякі здаються після численних відмов і вирішують закритися від світу у власній кімнаті.

③ Глибоке моральне потрясіння, шок, депресія

До цієї категорії входять особисті причини хікікоморі або життєві обставини, які завдали сильних психологічних травм.

Учасники школи “Мірай” обирають інґредієнти для приготування солодощів – таким чином вони через різні завдання здобувають необхідні навички для самостійного дорослого життя. Зображення із сайту https://mirai24.co.jp

Хто може допомогти?

На сьогоднішній день кількість хікікоморі коливається в районі 1,5% від всього населення країни, проте не будьте обнадіяні цим, здавалося б, невеликим відсотком. Хікікоморі є працездатним населенням, тому його незадіяність у праці є значним для економіки Японії.
Крім того, більшість хікікоморі – утриманці, які накладають економічний тягар на своїх батьків і в разі їх раптової смерті або важкої хвороби ризикують опинитися практично без засобів до існування.

Зайвим є згадувати, що термін хікікоморі має негативний відтінок у японському суспільстві. Японські ЗМІ також зробили свій внесок у таке сприйняття.
У травні 2019 року у місті Кавасакі стався страшний випадок: невідомий, озброєний двома ножами, напав на людей, що чекали автобус на зупинці. Як з’ясувалося, винний вів ізольований спосіб життя. Дізнавшись про це, ЗМІ поспішили позначити хікікоморі як людей, потенційно здатних на подібні звірства.

Сьогодні хікікоморі  одна із загальновизнаних соціальних проблем Японії. Держава розробила програму підтримки, яка повинна допомогти хікікоморі знову вступити в суспільство і стати його частиною. Основою цієї програми є центри психологічної допомоги та консультацій, головна мета яких  дати відчути цих людям, що вони не самотні в боротьбі зі своїми соціальними страхами.

Додаткова інформація (японською)

① Спеціальний випуск NHK:  推計61万人! 中高年のひきこもり
② Стаття「中高年ひきこもり」は他人事ではない!なりやすい人の特徴とは

Більше статей:

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *